ISSN 2083-0165
Indexed by: BazTech, IC Journals Master List.
Czasopismo wydawane raz w roku
Skrót tytułu wg CAS Source Index: Mater. Wysokoenerg.
Skrót tytułu alternatywnego, tj. High Energy Materials, wg CAS Source Index: High Energy Mater.
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych:
- Liczba punktów: 20
- Przypisane dyscypliny naukowe: inżynieria materiałowa
Zadanie nr 1. Opracowanie i wykonanie anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji.
Zadanie nr 2. Digitalizacja publikacji naukowych w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich przez sieć Internet.
Powyższe zadania są finansowane w ramach umowy Nr 594/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
LICENCJA CC BY-NC-ND 3.0
Wszystkie artykuły opublikowane w czasopiśmie Materiały Wysokoenergetyczne / High Energy Materials są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 ( CC BY-NC-ND 3.0), która zezwala na kopiowanie, przedstawianie i rozpowszechnianie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (czyli nietworzenia utworów zależnych), przy jednoczesnym odpowiednim oznaczeniu autorstwa utworu.
Materiały Wysokoenergetyczne
Przy określaniu tematyki czasopisma kierowano się głównie pracami prezentowanymi podczas corocznych Międzynarodowych Konferencji Naukowych „IPOEX”, które od 2004 roku odbywają się w czerwcu w Ustroniu. Organizatorzy konferencji dążyli do wzmocnienia krajowej platformy łączącej środowiska zajmujące się materiałami wybuchowymi od strony teoretycznej, praktycznej, laboratoryjnej i przemysłowej. W międzyczasie nasilił się trend interdyscyplinarnego postrzegania materiałów wybuchowych, jako jednej z form użytkowych zdolnych do wytworzenia silnych efektów energetycznych. W tym kontekście przestaje być ważne, jaki materiał wybuchowy i czy w ogóle właśnie tego typu źródło energii zostało użyte, natomiast ważne stają się zagadnienia wykorzystania energii uwidaczniającej się podczas wybuchu, jak też metody pochłaniania tej energii. Szkoda byłoby nie wykorzystać tak cennej możliwości wzmocnienia kontaktów badaczy i praktyków zajmujących się materiałami wybuchowymi z osobami niezajmującymi się materiałami wybuchowymi, ale badającymi i stosującymi w praktyce zjawiska wysokoenergetyczne.
Komitet Redakcyjny
Aktualizacja: 14.08.2024