Historia przemysłu materiałów wybuchowych na ziemiach polskich
Autor: Andrzej Maranda
ISBN 978-83-914922-6-0
Inspiracją do przygotowania niniejszej monografii było przekonanie o znaczącej roli przemysłu materiałów wybuchowych dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa państwa polskiego oraz możliwość uczczenia w ten sposób 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Monografia uzupełnia dane zawarte we wcześniejszym opracowaniu z roku 1998, wydanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, z serii Karty z historii polskiego przemysłu chemicznego. Na pracę składają się trzy rozdziały opisujące historie: rozwoju materiałów wybuchowych, przemysłu materiałów wybuchowych w Polsce oraz produkcji środków strzałowych w okresie II wojny światowej. W pierwszym rozdziale opisano etapy opracowywania poszczególnych, indywidualnych materiałów wybuchowych oraz mieszanin wybuchowych. Starano się przeanalizować wszystkie dostępne pozycje literaturowe, aby w rzetelny sposób zrelacjonować postęp w dziedzinie środków strzałowych. Drugi rozdział zawiera meritum problematyki jaką chciał zaprezentować autor monografii. Przedstawiono tu chronologicznie powstawanie, rozwój i funkcjonowanie najważniejszych zakładów wytwarzających materiały wybuchowe na ziemiach polskich, które jednak z powodu naszej skomplikowanej historii często nie znajdowały się w polskich rękach.
Trzeci rozdział zapoznaje czytelnika z produkcją materiałów wybuchowych podczas II wojny światowej organizowaną przez polski ruch oporu, ale przede wszystkim przez koncerny należące do niemieckiego okupanta. Obszarem zainteresowania były tu ziemie znajdujące się w obecnych granicach państwa polskiego.
B. Florczak, Stałe heterogeniczne paliwa rakietowe na bazie kauczuku HTPB
/monografia/, 2016
ISBN 978-83-914922-4-6
T. Piotrowski, Ocena zagrożeń w przemyśle chemicznym
/monografia/, 2015
ISBN 978-83-914922-3-9
T. Wolszakiewicz, Badania balistyczne i wytrzymałościowe stałych paliw rakietowych…
/monografia/, 2013
ISBN 978-83-914922-2-2
T. Piotrowski, Jak opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem w miejscu pracy
/poradnik/, 2012
T. Piotrowski, Metody oceny zagrożenia i ryzyka wybuchu oraz środki zabezpieczeń przeciwwybuchowych
/poradnik/, 2012